Skip to content

 

Od jakiego momentu możemy mówić, że skóra jest dojrzała i potrzebuje zwiększonej uwagi?

Cera dojrzała nie jest tak naprawdę typem skóry i nie stoi obok skóry trądzikowej lub skóry wrażliwej. Skóra dojrzała dotyczy każdego, ponieważ pojawia się z wiekiem. To bardziej stan skóry niż jej rodzaj, jednak również wymaga odpowiednio dobranej i złożonej pielęgnacji i sensownych zabiegów stymulujących. 

Charakterystyka cery dojrzałej

Skóra zaczyna się starzeć już po 25. roku życia, a po trzydziestce proces starzenia nabiera tempa. O skórze dojrzałej możemy mówić około 40 roku życia lub wcześniej, w zależności od indywidualnych czynników. To właśnie wtedy w organizmie zaczyna obniżać się poziom hormonów żeńskich – estrogenów i progesteronu. Ściany naczyń krwionośnych ulegają uszkodzeniu, zmniejsza się ich liczba i dochodzi do pogorszenia ukrwienia skóry.

Dojrzałą skórę łatwo rozpoznać: brakuje jej elastyczności, jest sucha, szara, pomarszczona i zmęczona. Utrata wiotkości wiąże się też ze zmianą kształtu twarzy. W dół opadają policzki, kąciki oczu oraz ust. Dzieje się tak za sprawą zmniejszonej produkcji kolagenu, spowolnionemu metabolizmowi komórkowemu oraz słabej zdolności naskórka do odnowy. 

Skóra pozbawiona tych naturalnych bezpieczników szybko traci wodę i wolno przyjmuje składniki odżywcze. Właśnie dlatego tak trudno o nią zadbać. 

Ponadto jeśli skóra dojrzała jest sucha, wrażliwa, alergiczna to starzeje się jeszcze szybciej. 

Co przyspiesza starzenie się skóry?

Starzenie się skóry to złożony proces – częściowo zaprogramowany w genach i związany ze zmianami zachodzącymi w organizmie z wiekiem, jednak w przeważającym stopniu zależny od czynników zewnętrznych, w tym przede wszystkim od promieniowania UV.

To dlatego najszybciej widoczne jest to na tych partiach ciała, które najczęściej wystawiamy na słońce – na twarzy, szyi i dekolcie oraz na dłoniach. Uważa się, że nawet 80 proc. cech charakterystycznych dla starzenia się skóry, które widoczne stają się przed 50. rokiem życia, to właśnie efekt tzw. fotostarzenia.

Promienie UV powodują przyśpieszoną degenerację kolagenu, co prowadzi do utraty jędrności skóry i pojawienia się zmarszczek. Co gorsza, wyzwalają reakcje rodnikowe, które powodują stany zapalne i przedwczesne starzenie się nie tylko skóry, ale całego organizmu.

Z upływem lat spada aktywność genów odpowiedzialnych za odnowę jej komórek, zmniejsza się ilość włókien kolagenowych, w dodatku uszkodzeniu ulega ich struktura. Skóra robi się cieńsza, jest gorzej ukrwiona i sucha, bo ubywa jej substancji budulcowych, m.in. ceramidów i kwasu hialuronowego. 

O ile na geny wpływu nie mamy, to przemysł kosmetyczny i farmaceutyczny dał nam do ręki potężną broń, która może zapewnić skórze to, czego najbardziej jej potrzeba, wyrównać braki składników, których produkcja z wiekiem maleje, albo dostarczać substancji pobudzających ich wytwarzanie. I w ten sposób spowolnić pojawienie się zmarszczek lub zmniejszyć te już istniejące.

Cera dojrzała jest jednym z najbardziej wymagających typów skóry. Właściwa pielęgnacja domową, dobrze dobranymi zabiegami kosmetycznymi i medycyny estetycznej jesteśmy w stanie opóźnić pojawianie się widocznych objawów starzenia. 

Wszystkie preparaty do pielęgnacji – domowej i gabinetowej – dobieramy w zależności od potrzeb skóry. Oferta firm kosmetycznych jest bardzo bogata. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porady w doborze preparatów u wyspecjalizowanego kosmetologa, a w razie problemów skórnych – u dermatologa. Dobry kosmetolog potrafi wskazać najlepsze produkty dobrane pod twoje indywidualne potrzeby. 

Piękna skóra wymaga

zaangażowania nie cudu!

Jak dbać o cerę dojrzałą?

  • Chroń przed słońcem. Najgorsze, co może przydarzyć się dojrzałej skórze, to mocna, optycznie postarzająca opalenizna. Słońce wysusza skórę, podkreśla zmarszczki i przyczynia się do powstawania przebarwień. Skóra ulega fotostarzeniu. 

  • Regularnie stymuluj w domu – kremami z silnymi składnikami aktywnymi a gabinecie, dobrze dobranymi zabiegami. W ten sposób uruchomisz proces zagęszczający skórę. 

  • Systematycznie odżywiaj skórę. Na noc warto stosować regenerujące serum dla skóry dojrzałej. Nie zapominając o najtrudniejszej w pielęgnacji, okolicy oczu i szyi, które również podlegają procesom starzenia i potrzebuje kosmetycznego wsparcia.

  • Poznaj techniki automasażu. To jeden z najskuteczniejszych kroków do utrzymania skóry twarzy i szyi w doskonałym wyglądzie.

  • Po prostu zaakceptuj. Moment, w którym skóra staje się dojrzała, jest trudny szczególnie dla kobiet. W tym czasie warto dokładnie obserwować potrzeby organizmu. Zrobić badania profilaktyczne, skonsultować się z dietetykiem wspierając działania anty-aging również od wewnątrz. Zadbać o rytm okołodobowy, umiarkowaną aktywność ruchową i sporo uśmiechu.

Zmiana na dobre stąpa małymi krokami, a pierwszy krok to spotkanie

Szukaj

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Oferta