Zabiegi na twarz w ciąży. Jakie zabiegi są bezpieczne?
Podczas ciąży w organizmie kobiety dochodzi do zmian w układzie hormonalnym, immunologicznym oraz naczyniowym, co bardzo często jest przyczyną objawów skórnych na twarzy kobiet.
Najczęstszym problem jest hiperpigmentacja skóry i może dotyczyć nawet 20% kobiet i obejmować różne okolice twarzy: czoło, nos, policzki, górna warga, żuchwa. Przebarwienia tego typu określane są jako: maska ciążowa/ostuda/melasma/cholasma. Zmiany te mogą zanikać samoistnie po porodzie, jednak niektóre mogą stanowić nieestetyczny problem na wiele lat. Dlatego koniecznie zadbaj o fotoprotekcję. Jeśli zauważysz, że zmiany się pojawiły przyjdź na spotkanie do naszego gabinetu, by zapobiec rozleglejszym przebarwieniom.
W przebiegu ciąży dość częstym problemem są też zmiany naczyniowe. Wynika to ze wzrostu ilości i szybkości przepływu krwi, osłabionej elastyczności i zwiększonej przepuszczalności naczyń krwionośnych. Nie zdziw się jeśli na twojej twarzy pojawią się teleangiektazje i rumień, czy naczyniaki gwiaździste.
Podczas ciąży może również wystąpić zwiększony łojotok, trądzik, hirsutyzm, nasilenie objawów AZS i łuszczycy. Ponadto mogą się powiększać blizny (bliznowce, keloidy). Również mogą pojawić się włókniaki miękkie zarówno na twarzy jak i na szyji i dekolcie. Włókniaki można usunąć metodą elektrokoagulacji.
Rozumiemy, że zmiany te mogą wzbudzać niepokój i dyskomfort, dlatego na ile to tylko bezpieczne możemy podczas ciąży wykonać zabiegi na twarz, które będą zapobiegać pogłębianiu się problemów.
Jaki zabiegi są dozwolone dla kobiet w ciąży i karmiących?
- masaż twarzy
- oksybrazja – zabieg złuszczający
- mikrodermabrazja
- infuzja tlenowa
- drenaż podciśnieniowy twarzy
- zabiegi kosmetyczne – pielęgnacyjne
Korzystne i bezpieczne zabiegi kosmetyczne dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, które wykonujemy w naszym gabinecie:
- nawilżające
- przeciwzapalne
- kojące
- łagodzące
- regenerujące
- uszczelniające naczynia
- zmniejszające przepuszczalność naczyń
- odbudowujące barierę hydrolipidową
- dotleniające
- antyoksydacyjne
- fotoochronne
- przeciwpigmentacyjne
W czasie ciąży i karmienia przeciwwskazane są zabiegi tj. lasery, pola magnetyczne, fale radiowe i akustyczne, ultradźwięki itd. Nie wykazano działania tych zabiegów jako negatywnie wpływających na płód ale z uwagi na brak badań naukowych w tym zakresie należy zachować ostrożność. Zasadne wydaje się również unikanie wszelkich zabiegów działających stymulująco, drażniąco i złuszczająco. Skóra kobiet w okresie ciąży i karmienia jest często skórą wrażliwą, a ponadto wykazuje zmienioną i zwiększoną tendencję do nieprzewidywalnych reakcji.
Jakie kosmetyki są polecane do stosowania w czasie ciąży i karmienia piersią?
W założeniu produkty kosmetyczne powinny zawierać ograniczoną ilość składników aktywnych. Wybierajmy takie, które są znane i dobrze przebadane. Unikajmy nadmiernej ilości barwników, zapachów i konserwantów.
Zalecane składniki w kosmetykach dla kobiet ciężarnych:
- alantoina, pantenol
- betaina
- kwas hialuronowy
- elastyna
- kolagen
- NMF
- akwaporyny
- NNKT
- Witaminy B, K, C, E, F
- oleje
- masło kakaowe, masło shea
- wyciąg z aloesu, rumianku, ogórecznika, wiesiołka, wąkrotki azjatyckiej, bluszczu, arniki górskiej, krokosza, lukrecji
- krzem
- escyna
- mocznik
- gliceryna
- woski
- sól morska
Składniki przeciwwskazane w ciąży:
- retinoidy w tym retinol, retinaldehyd i tretinoina
- alfahydroksykwasy i betahydroksykwasy
- wyciąg z wierzby
- kofeina
- borowina
- triklosan
- heparyna
- wyciąg z soi
- olejki: bergamotowy, rozmarynowy, cynamonowy, goździkowy, jałowcowy
Jeśli jesteś w ciąży i masz wątpliwości co dla ciebie jest korzystne i na co należy zwrócić uwagę w kontekście skóry twarzy, to najlepiej skonsultuj się z nami, by zapobiegać aby pojawiające się zmiany skórne, nie zostały z tobą na stałe.
Zmiana na dobre stąpa małymi krokami, a pierwszy krok to spotkanie.